Co je to rozhodčí nález?

V případě, že se potýkáte s dluhy, které nejste schopni platit a exekuce je na spadnutí, budete se pravděpodobně setkávat s nejrůznějšími dokumenty a odbornými pojmenováními, jejichž významům na první dobrou nejspíš nebudete rozumět. Mezi takový bude pravděpodobně patřit i tzv. rozhodčí nález. Co to je, jak vypadá a proč je důležité znát jeho význam?

Rozhodce a rozhodčí nález

Pokud pro vás nastala nešťastná situace, kdy jste si sjednali půjčku a máte problémy s jejím splácením, úvěrová společnost pravděpodobně úvěr zesplatní (sloučí původní splátky do jedné, kterou bude požadovat naráz) a bude vyžadovat jeho okamžité uhrazení. Zde nastupuje na scénu rozhodčí nález.

 

Existují dvě hlavní možnosti, jak neplatiči nařídit exekuci. První a tou běžnější je posouzení dané situace nezávislým soudem, který například umí přihlédnout k nepřiměřenému úroku, smluvním pokutám apod. Nezávislý soudce může být shovívavý. Vznikne tak soudní rozsudek, na jehož základě se řeší další postup – okamžité zaplacení, nařízení exekuce apod.

 

Druhou možnost představuje tzv. rozhodčí nález, který nevydává soud, ale rozhodce. To může být soukromá osoba, která nezřídkakdy bývá s úvěrovou společností propojená, a tedy často jedná v zájmu jejím zájmu. Rozhodčím nálezem končí rozhodčí řízení. Přikazuje vám, že společnosti či bance musíte zaplatit dlužnou částku, a to včetně úroků a nejrůznějších pokut. Dále jste nuceni pokrýt i náklady na rozhodčí řízení, které mohou být neúměrně vysoké. Někdy se stane, že na zaplacení obrovské částky máte jen pár dní, a pokud v daném termínu dluh neuhradíte, bude vám na základě rozhodčího nálezu nařízená exekuce.

Prostudujte si svou smlouvu

Základním způsobem, jak se těmto praktikám bránit je rozhodně včasné prostudování vaší úvěrové smlouvy, a to samozřejmě ještě předtím, než ji stvrdíte svým podpisem. Může totiž obsahovat tzv. rozhodčí doložku, která se dnes často považuje za neplatnou. Pokud by vám na jejím základě byla následně nařízená exekuce, mohlo by se jednat o exekuci protiprávní, kterou je možné zastavit. Rozhodčí doložka bývá ve smlouvách navíc šikovně skrytá, proto je třeba prostudovat ji pozorně a nikdy nic nepodepisovat narychlo.

Nebojte se požádat o pomoc

Pokud máte podezření, že by vaše smlouva mohla rozhodčí doložku obsahovat, nebo byla vaše exekuce nařízena na základě rozhodčího nálezu, můžete ji nechat přezkoumat. V dnešních dnech existuje v ČR okolo 300 tisíc exekucí, které jsou vedeny protiprávně. Mezi nimi může být i ta vaše. Pomůžeme vám protiprávní exekuci odhalit. Zanechte nám na sebe kontakt v příslušném formuláři, a my se vám ozveme a navrhneme další řešení. Vše je zdarma a nezávazně.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vám také pomoci

Uncategorized @cs

Exekuce a koronavirus

Od dubna roku 2020 trvá pandemie koronaviru, která významně zasáhla do života nás všech. Mimo zdravotní rizika přinesla také výrazné ekonomické ztráty. Množství lidí přišlo

Uncategorized @cs

Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni