Jak poznat exekuci, kterou je možné zastavit?

Když už jste se dostali do problémů s exekucí, nezoufejte. Možná patříte mezi ty šťastné, jejichž exekuce je vedena protiprávně, a je tedy možné ji zastavit. Jak to poznat? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte všechny důležité informace.

 

Zastavení exekuce jsme se věnovali už v předchozích článcích. Můžete si přečíst například Jak poznat protiprávní exekuci, Jak probíhá zastavení exekuce a kolik ukončení exekuce stojí.

Důvody k možnému zastavení exekuce

Pro zastavení exekuce může existovat více důvodů. Postupně si všechny rozebereme.

  • Rozhodčí nález

To, že je vaše exekuce vystavena na základě rozhodčího nálezu se dozvíte přímo ve vašem exekučním příkazu nebo dopisech od exekutora. Pokud jste dokumenty někam založili a nemáte je k dispozici, můžete je samozřejmě opět získat. Jak to provést jsme podrobně popsali v článku Jak získat exekuční příkaz.

Pokud se ve vašich dokumentech vyskytuje spojení rozhodčí nález, máte šanci, že právě vaše exekuce půjde zastavit.

 

Ale pozor, ne všechny rozhodčí nálezy jsou neplatné. Je potřeba zjistit, která společnost na vás exekuci podala. Pokud je to například Cetelem, Home Credit, ESSOX, Komerční banka nebo Finpomoc. vaše šance na ukončení se zvyšuje. Tyto společnosti totiž v minulosti využívaly ve smlouvách neplatné rozhodčích doložek. Pokud se ale jedná například o společnost Profi Credit, Profidebt či SMART Capital, je třeba prozkoumat vaši úvěrovou smlouvu. V těchto případech totiž můžete narazit jak na platnou, tak neplatnou rozhodčí doložku.

  • Promlčení

Další možnost, jak se zbavit exekuce a s ní i dluhů je promlčení. Ve zkratce znamená, že úvěrová společnost v dané lhůtě nepodala žalobu na dlužníka, a ztrácí tak své právo. Tomuto případu jsme se konkrétně věnovali v článku Promlčení exekuce.

  • Ukončení exekuce pro nemajetnost

V případě, že dlužník není schopen exekuci splácet, protože je dlouhodobě nezaměstnaný, žije pouze ze sociálních dávek a nevlastní žádný majetek kromě běžného vybavení domácnosti, může být jeho exekuce zastavena.

Obraťte se na nás

Pro běžného člověka je těžké se v těchto dokumentech zorientovat. Od toho jsme tu my. Nechte nám na sebe kontakt nebo vyplňte příslušný formulář na našich stránkách, a my vám rádi s vaší exekucí pomůžeme. Nezávazně a zdarma. V současné době existuje v České republice více než 300 tisíc protiprávních exekucí, je tedy dost možné, že je ta vaše mezi nimi.

 

Další možností, která vám může pomoci odhalit neplatnou rozhodčí doložku je aplikace Doložkomat Člověka v tísni. Aplikace projede vaše data a pokud odhalí neplatnou rozhodčí doložku, dokonce vám i vygeneruje návrh na její zastavení.

 

Když dojde k zastavení exekuce, nezapomeňte na to, že vaše dluhy tím nemizí. Dostáváte ale možnost postavit se na vlastní nohy a například se dohodnout na mírnějším splácení pomocí splátkového kalendáře nebo refinancování vaší půjčky.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vám také pomoci

Uncategorized @cs

Exekuce a koronavirus

Od dubna roku 2020 trvá pandemie koronaviru, která významně zasáhla do života nás všech. Mimo zdravotní rizika přinesla také výrazné ekonomické ztráty. Množství lidí přišlo

Uncategorized @cs

Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni