Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni splácet nebo třeba zapomenout zaplatit pokutu za parkování. Mezi nejčastější způsoby provádění exekuce patří exekuce na mzdu, nebo-li na plat.

Exekuce na plat se počítá z čistého příjmu

Než se přejde k výpočtům, dlužníkův hrubý příjem je nejprve zdaněn a odečte se od něho sociální a zdravotní pojištění. Následně se odečítá nezabavitelné minimum, které dlužníkovi zůstane, aby měl takzvaně z čeho žít. Tato částka nikdy exekuci nepodléhá a její výše je pevně daná. Může se ale zvýšit v případě, že jste jakožto dlužník v manželském svazku, máte děti nebo se staráte o osobu blízkou.

 

Nezabavitelná částka je důležitá, protože motivuje dlužníky k výkonu zaměstnání oficiální cestou s pracovní smlouvou. Na rok 2021 byla v České republice nezabavitelná částka stanovena na 7872,80 Kč na dlužníka.

Co když vydělávám méně než činí samotné nezabavitelné minimum?

Exekuce na mzdu se provádí z čistého příjmu – ten může tvořit jak vaše mzda, nebo se provede součet všech vašich příjmu, mezi které patří různé víkendové brigády a přivýdělky. Jestli ale vaše příjmy nedosahují ani spodní hranice nezabavitelného minima, nezačne probíhat ani samotné exekuční řízení.

 

Mimo to rozlišujeme i mezi postohnutelnými a nepostinutelnými příjmy, ze kterých srážky není možné provádět. Mezi ty patří jednorázově vyplácená sociální podpora nebo dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na bydlení, příspěvek na mobilitu). Dříve se mezi ně řadily i příjmy jako je důchod, podpora v nezaměstnanosti, ošetřovné, mateřská nebo příjmy z DPP (dohoda o provedení práce). Nově je ale možné exekucí postihnout i tyto příjmy, proto nespoléhejte na to, že když se zaměstnáte na dohodu, exekutor na vás nemůže.

Jak se počítá exekuce

Konkrétnímu výpočtu jsme se věnovali v samostatném článku Výpočet exekuce, který najdete na našich stránkách. Ve zkratce se z čisté mzdy odečte nezabavitelné minimum a zbylá částka se rozdělí na třetiny. Jedna třetina putuje na zaplacení pohledávky, druhá na přednostní pohledávky – pokud existují (pohledávka výživného, náhrada škody způsobené ublížením na zdraví, dluhy na sociálním, nemocenském, důchodovém či zdravotním pojištění atd.), poslední třetina pak připadne dlužníkovi. V případě, že přednostní pohledávky neexistují, třetina financí putuje opět dlužníkovi.

 

Pro snadnější a přesný výpočet exekuce z vašeho konkrétního platu můžete využít online kalkulačku exekucí, která vám ihned sdělí, jaká částka vám ze mzdy zůstane.

 

Z výše uvedeného je patrné, že exekuce na plat neznamená konec světa a dlužníkovi i přes její provádění zůstává na účtu poměrně slušná částka. To vše proto, aby byl dlužník motivován k plnění svých závazků a nesnažil se exekuce všemožně obcházet. Z dluhů a exekucí se dostanete jedině tak, že se ke svým finančním problémům postavíte čelem a začnete je řešit.

Je vaše exekuce protiprávní?

Možná jste se dostali do problémů s exekucí, která je vedena protiprávně, a to na základě neplatné rozhodčí doložky. Pokud se ukáže, že tomu tak je, může být vaše exekuce zastavena. Máte podezření, že by se vás to mohlo týkat? Nechte nám na sebe kontakt v příslušném webovém formuláři a my se vám obratem ozveme. Zdarma a nezávazně.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vám také pomoci

Uncategorized @cs

Exekuce a koronavirus

Od dubna roku 2020 trvá pandemie koronaviru, která významně zasáhla do života nás všech. Mimo zdravotní rizika přinesla také výrazné ekonomické ztráty. Množství lidí přišlo

Uncategorized @cs

Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni