Výpočet exekuce

Pokud se vám povedlo dostat se do problémů s exekucí, určitě vás trápí představa budoucnosti s přiškrcenými příjmy, které nezvládnou pokrýt vaše potřeby. Exekutor vám ale nesmí zabavit úplně všechno, je omezený zákony. Jak se váš příjem promění při zatížení exekucí?

Exekuce na plat a výpočet zbylé částky

Nejčastějším způsobem provádění exekuce bývají srážky ze mzdy a jiných příjmů. Naštěstí jsou však stanovena nezabavitelná minima, která vám dávají šanci na důstojný život, ač zatížený dluhy. Pro výpočet exekuce je zásadní výše vašeho měsíčního platu a fakt, zdali máte manžela/manželku a děti.

 

Mezi nezabavitelné částky patří tyto:

  • Nezabavitelné minimum na dlužníka (zahrnuje živnotní minimum a náklady na bydlení dle stanovených norem)
  • Nezabavitelná částka na manžela/manželku
  • Nezabavitelná částka na vyživovanou osobu (dítě, starší osoba v péči apod.)

 

Toto jsou částky, na které máte při exekuci nárok, exekutor je nemůže zabavit a jejich výše je státem konkrétně stanovena každý rok. Ty je nutné odečíst od vašeho čistého měsíčního příjmu. Vaše čistá mzda vychází z hrubé mzdy, která zahrnuje základní plat, prémie, odměny i další příplatky. Od hrubé mzdy se odečte sociální a zdravotní pojištění, daně a připočtou se daňové slevy.

 

Jakmile víte, jaká je vaše čistá mzda a kolik činí nezabavitelná částka dlužníka, následuje závěrečný výpočet. Od čisté mzdy odečtete nezabavitelnou část mzdy a následující částka se rozdělí na třetiny. První třetina se zabaví a úhradu pohledávek, druhá třetina pak putuje na přednostní pohledávky (pokud neexistují, připočte se tato částka k nezabavitelnému minimu a vyplácí se dlužníkovi), poslední třetina této částky zůstává vždy dlužníkovi.

Kalkulačka pro výpočet exekuce

Abyste měli jistotu správného výpočtu a celkové počítání pro vás bylo jednodušší, na internetu můžete využít online kalkulačku pro výpočet exekuce, která vám s jistotou a rychlostí poví, jak se exekuce dotkne konkrétně vaší mzdy.

Nebojte se říct si o pomoc

Nevíte, jak si s vaší exekucí poradit? Rádi byste nechali svou exekuci přezkoumat a zjistili, jestli nejste mezi těmi šťastlivci, jejichž exekuce je vedena protiprávně a je možné ji zastavit? Zanechejte na sebe kontakt a my se vám během pár minut ozveme. Zdarma a nezávazně vám pomůžeme s finančními problémy a společně navrhneme jejich řešení.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vám také pomoci

Uncategorized @cs

Exekuce a koronavirus

Od dubna roku 2020 trvá pandemie koronaviru, která významně zasáhla do života nás všech. Mimo zdravotní rizika přinesla také výrazné ekonomické ztráty. Množství lidí přišlo

Uncategorized @cs

Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni