Protiprávní exekuce a promlčení dluhu

Vstoupily do vašeho života nepříjemné dluhy a máte obavy z exekuce? Nebo vám dokonce exekuce už byla zařízena a komplikuje vám život? Máme pro vás dobrou zprávu. Pokud je součástí vaší smlouvy rozhodčí doložka, může se jednat o exekuci protiprávní, kterou je možné zastavit. Tím sice nedojde ke smazání dluhu, ale exekutor na vás bude krátký a dlužná částka se sníží o exekuční výdaje. Pokud byste se rádi svého dluhu zbavili, je ve hře ještě možnost promlčení dluhu. Jak vše funguje si rozebereme v článku.

Jak poznám protiprávní exekuci?

Rozdíl mezi právně platnou a protiprávní exekucí můžete odhalit v případě, že se ve vaší smlouvě vyskytuje rozhodčí doložka. V případě, že byste nezvládali splácet svůj dluh, rozhodčí doložka opravňuje k rozhodnutí o uložení exekuce soukromého rozhodce. U právně platných exekucích tato funkce přísluší nezávislému soudu, obecnímu, krajskému nebo finančnímu úřadu. Rozhodce však může provést tzv. rozhodčí nález, na jehož základě vám může být nařízena exekuce.

 

V čem je rozdíl? Hlavně v tom, že rozhodci bývají s poskytovateli úvěrů propojeni. Nemají problém přimhouřit oko nad nepřiměřenými úroky a velkými pokutami, které by nezávislý soud nikdy neschválil. Nebývalo vzácné, že rozhodce za takové rozhodnutí inkasoval od úvěrové společnosti finanční odměnu. Dnes jsou exekuce s rozhodčí doložkou často považované za protiprávní, což je důvod k jejich zastavení.

Zastavením exekuce dluhy nezmizí, promlčením ano

V případě, že se prokáže protiprávní exekuce, můžete požádat o její zastavení. Jak konkrétně to probíhá se dozvíte v článku Jak probíhá zastavení exekuce, který najdete na našich stránkách. Když se exekuci povede zastavit, znamená to, že dluh se poníží o náklady exekutorů na advokáty a další výlohy s exekucí spojené. Zůstává pak jen samotný dluh. Dokonce se však může stát, že i váš dluh bude promlčen. Pak se stanete jedním z těch šťastných, kteří mají problém vyřešen.

Promlčení dluhu

Samotné promlčení znamená fakt, že pokud nekonáte během promlčecí lhůty, po jejím uplynutí zaniká váš nárok. Když tedy chce úvěrová společnost získat zpět své peníze, musí na dlužníka podat žalobu, která zastaví promlčecí lhůtu. Tak je potřeba učinit v průběhu promlčecí lhůty. Pokud by k žalobě došlo později, právo zaniká. K tomu je však potřeba, aby dlužník promlčení namítnul a soud k němu musí přihlédnout. Kdyby dlužník nekonal, soud přizná nárok poskytovateli úvěru.

 

Délka promlčecí lhůty

Běžně běží promlčecí lhůta po dobu 3 let. Startuje ode dne, kdy mohlo být právo uplatněno poprvé – tedy od chvíle, kdy se dlužník dozvěděl o svém dluhu. Je proto velmi důležité kontrolovat a přebírat svou poštu, protože právě jejím prostřednictvím se o dluhu či podání exekuce dozvídáte.

Promlčecí lhůta u protiprávní exekuce

Pokud se prokáže, že exekuce byla provedena na základě rozhodčí doložky, musí věřitelé počítat s tím, že taková exekuce bude zastavena. Navíc se v tomto případě ani nestaví promlčecí lhůta, a tak lze namítnout promlčení dluhu.

 

Nevíte si rady?

Pokud máte podezření, že by se vaší exekuce mohl tento problém týkat, neváhejte se na nás obrátit. Zanechte nám ve formuláři vaše telefonní číslo, my vám obratem zdarma zavoláme a domluvíme se s vámi na dalším postupu. Rádi vaši exekuci přezkoumáme, abychom zjistili, jak si stojíte.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vám také pomoci

Uncategorized @cs

Exekuce a koronavirus

Od dubna roku 2020 trvá pandemie koronaviru, která významně zasáhla do života nás všech. Mimo zdravotní rizika přinesla také výrazné ekonomické ztráty. Množství lidí přišlo

Uncategorized @cs

Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni