Jak získat exekuční příkaz?

Dostali jste se do problémů s exekucí a zjistili jste, že se vám povedlo přijít o důležité exekuční dokumenty? Nabízíme vám několik řešení, jak je získat zpět.

Při dnešním množství nejrůznějších dokumentů a papírů, které během života musíme schraňovat, není zas tak těžké některé z nich ztratit. Ať už se vám tato nepříjemnost stane během stěhování, rozvodu, nebo vám zkrátka příroda nedala do vínku pořádkumilovnost, problém má své řešení. 

V případě exekuce určitě budete chtít mít podklady u sebe. Info o exekuci budete chtít znát z toho z toho důvodu, že právě z exekučního příkazu nebo usnesení jsou odborníci schopni vyčíst, zdali je vaše exekuce nařízena dle práva. Pokud se totiž ukáže, že máte co do činění s exekucí protiprávní, může být rozhodnuto o jejím zastavení.

Co je to exekuční příkaz

Jedná se o rozhodnutí, na jehož základě soudní exekutor určí způsob, jakým bude dluh vymáhán (např. strháváním určité částky ze mzdy, výběr financí z bankovního účtu, zabavení a prodej věcí osobního vlastnictví) a jakého majetku se bude exekuce týkat (exekuční příkaz k prodeji nemovitosti, automobilu či zatížení mzdy).

Ať už jste o dokumenty přišli z jakéhokoliv důvodu, máte čtyři možnosti, jak je zase získat:

 

Zaměstnavatel

V případě, že jste zaměstnaní a vaše exekuce probíhá formou srážek ze mzdy, můžete se obrátit na svého zaměstnavatele. Ten musí váš exekuční příkaz mít, jinak by nebylo možné vaši výplatu krátit. Nápomocná vám bude mzdová účetní, která vám může dokument okopírovat.

Exekutor

Víte, který exekutor má na starosti váš případ? Pokud ano, není nic jednoduššího kontaktovat ho a poprosit ho, zdali by vám exekuční příkaz nemohl zaslat. Možností je i náhled do exekučního spisu. V tomto případě se vybavte foťákem, abyste si potřebnou pasáž mohli zdokumentovat.

Okresní soud

Jako poslední možnost vám zbývá obrátit se na okresni soud. Zvolte ten, pod který spadá vaše trvalé bydliště. Soud vaše dokumenty v archivu rozhodně má a musí vám povolit nahlédnout do exekučních spisů. Opět se vám bude hodit fotoaparát pro vyfocení všeho, co potřebujete. 

Centrální evidence exekucí

Exekutorská komora ČR vede Centrální evidenci exekucí (CEE), která poskytuje informace o probíhajících exekučních řízeních. Výpis z registru exekucí můžete získat na internetových stránkách www.ceecr.cz, osobně v některém ze sídel Exekutorské komory ČR (Praha či Brno) nebo na pobočce České pošty, jejíž součástí je Czech POINT.

 

Pokud se ukáže, že vaše exekuce byla nařízena na základě tzv. rozhodčí doložky, existuje velká šance na její zastavení.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vám také pomoci

Uncategorized @cs

Exekuce a koronavirus

Od dubna roku 2020 trvá pandemie koronaviru, která významně zasáhla do života nás všech. Mimo zdravotní rizika přinesla také výrazné ekonomické ztráty. Množství lidí přišlo

Uncategorized @cs

Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni