Jak vzniká exekuce?

Dostat se do křížku s exekucí není vůbec složité. Někdy k tomu stačí špatně odhadnout finanční možnosti, a nákup televize nebo letní dovolené se změní v noční můru. Mnohdy však exekuce postihne člověka omylem, třeba při nákupu vozidla v exekuci nebo zapomenutí proplacení pokuty. Případů je spousta, dá se jim však vyhnout. Co všechno tedy předchází vzniku exekuce?

Ačkoliv má spousta lidí dojem, že exekuce je rychlý proces, mnohdy trvá, než se dá celá věc do pohybu.

Jak vzniká exekuce

Na začátku celého procesu stojí nesplacený dluh. Exekuce pro věřitele představuje způsob, jakým se domoci zaplacení dlužné částky nebo jiného závazku, na který má svůj nárok.

Exekuční titul

Aby vůbec bylo možné započít proces exekuce, je nutné, aby věřitel získal tzv. exekuční titul. Ten je možné získat v soudním nebo rozhodčím řízení, a nebo smlouvou, která obsahuje exekuční doložku.

Když dlužník přestane splácet, následují dvě soudní řízení. Při prvním soudu se projednává, zdali dluh skutečně existuje, a také se stanoví, kdy má být uhrazen. Oznámení o rozhodnutí soudu přijde poštou dlužníkovi poštou. Bude obsahovat tzv. platební rozkaz, ve kterém soud stanoví zaplacení dlužné částky do 15 dnů od doručení tohoto rozkazu. V případě, že ani po tomto oznámení dlužník nezačne splácet, následuje druhé soudní řízení, při kterém soud nařídí exekuci a pověří exekutora, aby se pustil do své práce.

Co může dělat dlužník? 

I on má možnosti, které mohou celou situaci zachránit.

V první řadě je velmi důležité přebírat a číst poštu. Při exekuci je naprosto nezbytné jednat hned. A to lze pouze v případě, kdy o celé situaci budete vědět.

Pokud jste v roli dlužníka a nemáte na zaplacení, můžete si s exekutorským úřadem sjednat splátkový kalendář. To je možnost, kdy se obě strany dohodnou na smíru. Dlužník a věřitel se domluví na novém splátkovém kalendáři, a pokud ho bude dlužník dodržovat, exekuci se vyhne.

Nebojte se říct si o pomoc! Zanechte nám na sebe telefon a my vám během pár minut zavoláme. Společně rozebereme vaši finanční situaci a pokusíme se najít řešení. Konzultace je zdarma.

Máte-li pocit, že dluh vznikl neoprávněně, můžete podat námitku proti rozhodnutí soudu, na jejímž základě se bude konat další soudní jednání. V něm se může dlužník bránit. Toto řešení ale doporučujeme skutečně jen v situaci, kdy je dluh neoprávněný. Pokud se to nepotvrdí, budete nuceni platit další poplatky a exekuce se navýší.

Tip: Pokud nezvládáte splácet své dluhy, můžete využít služeb refinancování půjčky nebo konsolidace. Refinancování se vyplatí pro nevýhodné půjčky, které nabídka jiné banky pokryje menší splátkou, nižším úrokem a delším obdobím splácení. Konsolidace půjček umožní sloučit najednou více půjček a snížit výši měsíční splátky.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vám také pomoci

Uncategorized @cs

Exekuce a koronavirus

Od dubna roku 2020 trvá pandemie koronaviru, která významně zasáhla do života nás všech. Mimo zdravotní rizika přinesla také výrazné ekonomické ztráty. Množství lidí přišlo

Uncategorized @cs

Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni