Jak pomoci člověku s exekucí

Finanční potíže se týkají čím dál většího počtu lidí. Spousta z nich se dostává do situací, které mohou skončit ztrátou zaměstnání, bydlení a dalších životních jistot. Mnozí z nich pak problémy s penězi řeší fatálně. Máte ve svém okolí někoho, kdo se potýká s exekucí a rádi byste mu ulevili od starostí? Ať už se jedná o vašeho blízkého, někoho z rodiny nebo vás samotných, jistě se bude hodit pomoc. Pojďme si říct, co konkrétně můžete udělat.

Nejprve je třeba zmínit, že exekuce se považuje až za krajní řešení při nemožnosti splácet své dluhy. Černé scénáře jako exekuce na dům a další majetek nastávají až v nejhorším případě. Naprosto zásadní věc je uvědomit si, že nejste schopni zvládat své splátky. A jednat ještě dřív, než se dostanete do dluhové spirály, ze které se hledá cesta ven velmi těžko. I zastavení exekuce je však dnes možné, proto je potřeba vědět, jaké máte možnosti.

 

Co nedělat: Nikdy se nesnažte lepit své dluhy dalšími půjčkami a exekuci obcházet. Dluhová past na sebe nenechá dlouho čekat a brzy nebudete vědět, co platit dřív.

Co dělat: Nebojte se oslovit organizace, které se zabývají pomocí lidem v nouzi. Mezi takové patří například Člověk v tísni nebo jiné bezplatné dluhové poradny, které vám zdarma pomůžou rozplést komplikovaný finanční problém.

Finanční politice občas není lehké rozumět, a proto je vždy lepší nechat si poradit od odborníků. Nesnažte se problém vyřešit sami.

Jaké jsou možnosti ještě před uvalením exekuce?

  • Refinancování ůvěru – pokud se vám podařilo vyřídit si nevýhodnou půjčku, lze požádat o její refinancování. Většinou to probíhá tak, že s nevýhodným uvěrem přejdete ke konkurenci (např. jiné bance), která vám nabídne výhodnější úroky nebo nižší splátky.
  • Konsolidace půjček – v případě, že máte více úvěrů, které nezvládáte splácet, může pro vás být vhodným řešením konsolidace. To znamená, že vaše půjčky budou sloučeny do jedné a výše vaší měsíční splátky se sníží.
  • Odložení splátek – existuje i možnost využít odložení splátek, která vám ulehčí tíživou finanční situaci.

Tip: Využít můžete některou z online úvěrových kalkulaček, které vám pomohou vybrat tu nejlepší možnost a zobrazí splátkový kalendář.

Co dělat v případě, že už exekuce už nastala?

  1. Zjistěte, zdali se nejedná o protiprávní exekuci. Pokud vaše úvěrová smlouva obsahuje tzv. rozhodčí doložku, je dost možné, že tomu tak je. V takovém případě existuje možnost, že bude vaše exekuce zastavena. Jak poznat protiprávní exekuci jsme konkrétně rozebírali v samostatném článku. 
  2. Pokud máte exekucí víc, můžete se domluvit na sestavené splátkového kalendáře.
  3. Oddlužení a vyhlášení osobního bankrotu patří mezi další způsoby, jak se zbavit dluhů. Před podáním návrhu na oddlužení je však důležité splnit některé podmínky. Nejdůležitější z nich je nutnost splatit alespoň 30 % z dluhů během 5 let. S insolvencí vám mohou pomoci speciálně zaměřené společnosti, finanční poradci nebo Člověk v tísni.

Psychická podpora

Mimo výše zmíněné praktické rady je velmi důležité člověka s dluhy podporovat. Sebevražda z důvodu neschopnosti splácet dluhy je více než častá, proto s dlužníkem mluvte, dodávejte mu naději a nezapomeňte ho odkázat na například na již zmíněného Člověka v tísni.

Pomůžeme vám

Hrozí vám nebo vašim blízkým návštěva exekutora a potřebujete poradit? Obraťte se na naši odbornou zákaznickou linku, kde vám zdarma pomůžeme! Zanechte u nás telefon a my vás budeme během chvilky kontaktovat.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vám také pomoci

Uncategorized @cs

Exekuce a koronavirus

Od dubna roku 2020 trvá pandemie koronaviru, která významně zasáhla do života nás všech. Mimo zdravotní rizika přinesla také výrazné ekonomické ztráty. Množství lidí přišlo

Uncategorized @cs

Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni