Co můžu dělat, když k exekuci nemám žádné podklady?

Jste vy nebo někdo z vašich blízkých zatížení exekucí, ale nemáte k dispozici žádné dokumenty? Stát se to určitě může. Ať už jste se stěhovali a dokumenty se vám poztrácely nebo se vám dopisy povedlo někam založit, určitě má váš problém řešení. K exekuci se vydává exekuční příkaz. Dále je určitě dobré mít u sebe úvěrovou smlouvu. Toto jsou dva hlavní dokumenty, na jejichž základě můžete například zjistit, že je vaše exekuce vedena protiprávně a je možné ji zastavit.

Dokumenty k exekuci jsou důležité

Může se stát, že se vaše exekuční dokumenty někde ztratí, přijdete o ně při rozvodu nebo je omylem vyhodíte. Jsou ale velmi důležité, a to zejména v případě, že byste si přáli vaši exekuci přezkoumat. Jak je získat zpět?

 

Mezi dokumenty, které byste si měli hlídat patří zejména úvěrová smlouva, která může obsahovat neplatnou rozhodčí doložku. Dále byste měli mít alespoň nějaký dokument přímo od exekutora – např. exekuční příkaz, usnesení nebo další podobné papíry. Právě z nich lze totiž vyčíst, na základě čeho vám byla exekuce nařízena. Pokud by se tak stalo např. na základě rozhodčího nálezu, máte slušnou šanci, že může dojít k zastavení exekuce.

 

Jak poznat protiprávní exekuci jsme podrobně rozepsali v konkrétním článku zde.

Jakým způsobem můžete získat dokument k exekuci?

Existují tři různé možnosti, jak se k dokumentům můžete dostat:

 

U zaměstnavatele

V případě, že jste zaměstnaní, pravděpodobně exekuce probíhá srážkou z vaší mzdy. Ty může zaměstnavatel provádět jen v případě, že má k ruce váš exekuční příkaz. Nejjednodušší cesta, jak ho získat je zajít za mzdovou účetní, která vám příkaz může okopírovat nebo vám minimálně dovolí do něho nahlédnout.

 

Od exekutora

Jestli znáte jméno vašeho exekutora, můžete oslovit přímo jeho. Kontaktujte ho a požádejte o zaslání kopie exekučního příkazu nebo možnost nahlédnutí do exekučního spisu. Pokud vám vyhoví prostřednictvím druhého zmiňovaného případu, vezměte si s sebou fotoaparát nebo mobilní telefon a doklady si jednoduše vyfoťte.

 

U příslušného okresního soudu

Pokud se vám nepovede exekuční příkaz získat ani jedním ze zmíněných způsobů, zbývá poslední možnost, která vyjde vždycky. Můžete zatelefonovat na okresní soud, pod který spadá vaše trvalé bydliště, a domluvit si návštěvu spojenou s náhledem do spisu. Opět si s sebou nezapomeňte vzít mobilní telefon s fotoaparátem, abyste si mohli vyfotit všechno, co potřebujete.

 

Máte problémy s exekucí a potřebujete poradit?

V tom případě se obraťte na nás. Když nám na sebe zanecháte vaše telefonní číslo, nejpozději další pracovní den se vám ozveme a pomůžeme vám zdarma s řešením vašich finančních problémů.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vám také pomoci

Uncategorized @cs

Exekuce a koronavirus

Od dubna roku 2020 trvá pandemie koronaviru, která významně zasáhla do života nás všech. Mimo zdravotní rizika přinesla také výrazné ekonomické ztráty. Množství lidí přišlo

Uncategorized @cs

Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni