Co je americká hypotéka a jak funguje

Pod pojmem hypotéka si běžně představíme úvěr, který si sjednáváme za účelem financování bydlení. Poskytnuté peníze je nutné využít na koupi domu či bytu, pozemku popřípadě rekonstrukci. Existuje však i tzv. americká hypotéka, u které můžete půjčené peníze využít prakticky na cokoliv. Jak funguje a proč ji využít?

S americkou hypotékou máte třeba na nové auto

Americká hypotéka představuje hypoteční úvěr, který je neúčelový. To znamená, že získané peníze můžete využít k uspokojení rozličných potřeb – třeba nového auta, vybavení bytu nebo k financování čehokoliv jiného, o čem se vám nechce před úředníkem mluvit. Svůj důvod totiž nemusíte sdělovat, což patří mezi jednu z výhod americké hypotéky. Její podmínkou je však zástava nemovitosti.

Výhody americké hypotéky

Možná si říkáte, že když potřebujete peníze na nové auto či pro podnikání, je jednodušší zažádat si o klasický spotřebitelský úvěr. Oproti tomu má však americký hypotéka své výhody. Mezi zásadní patří například získání vyšší finanční částky než u klasické půjčky, a také nižší úroková sazba.

 

 • Nemusíte sdělovat účel, pro který hypotéku potřebujete – to se hodí nejen pro případ pořízení jiného majetku než je nemovitost, ale také v situaci, kdy máte zájem o alternativní typ bydlení, který běžné banky neuznávají.

 

 • Úvěr můžete předčasně splatit bez sankcí – u běžné hypotéky většinou bývá předčasné splacení velkou komplikací. Často musíte čekat do konce fixačního období, abyste nemuseli platit sankce. Oproti tomu u mnoha amerických hypoték banka účtuje jen drobné poplatky.

 

 • Nižší úrok než u spotřebitelského úvěru – mezi velké plus amerických hypoték patří výrazně nižší úroková sazba, než v případě klasické spotřebitelské půjčky.

 

 • Delší doba splácení – oproti spotřebitelskému úvěru máte u americké hypotéky možnost rozložit si splátky na delší dobu. Záleží na poskytovateli, ale běžně se setkáte se splatností až 30 let, což je oproti 10 letům spotřebitelského úvěru velký rozdíl.

 

 • Vysoká částka – ve srovnání se spotřebitelským úvěrem můžete s americkou hypotékou získat mnohem vyšší částku. A to díky dlouhé splatnosti a nízkému úroku.

 

 • Snadnější získání úvěru – získat běžnou hypotéku není snadné. Musíte k tomu podniknout spoustu administrativních kroků a proces trvá dlouho. Získání financí skrze americkou hypotéku je výrazně snazší.

 

 • Záznam v registru dlužníku nemusí být problém – někteří poskytovatelé, zejména ti nebankovní, do registru dlužníků nahlédnou, ale jsou výrazně tolerantnější. Půjčku tak získají i ti, kteří by s žádostí o klasickou hypotéku u banky neměli šanci uspět.

Nevýhody americké hypotéky

Je tu však i druhá strana mince. Americké hypotéky mají i dost mínusů, které byste měli znát.

 

 • Vyšší úrokové sazby ve srovnání s běžnou hypotékou
 • Vypůjčená částka pokryje nižší procento nemovitosti – běžná hypotéka pokryje 80-90 % kupní ceny domu či bytu. Prostřednictvím americké hypotéky však obvykle pokryjete pouze 50-70 %, zbytek musíte získat jinde.
 • Maximální výše půjčených peněz – mnoho poskytovatelů má hranici u těchto úvěrů striktně nastavenou, a je nižší než u běžné hypotéky.
 • Kratší doba fixace (1-5 let)
 • Vysoký poplatek za schválení oproti spotřebitelskému úvěru – může se vyšplhat až na 1 % z ceny nemovitosti.
 • Nelze uplatnit úlevy na dani

Pro koho je americká hypotéka vhodná?

Tato možnost financování může být výbornou volbou pro žadatele, kteří neuspěli u klasického hypotečního úvěru. Patří mezi ně například tito:

 

 • Osoby bez pravidelného příjmu – zejména OSVČ mívají se získáním běžné hypotéky problém, protože jejich měsíční příjem není pravidelný. A některé americké hypotéky nevyžadují příjem dokládat.
 • Zájemci o alternativní druhy nemovitostí – chcete bydlet v maringotce, mobilním domě nebo zrekonstruovaném námořním kontejneru? U americké hypotéky nemusíte uvádět účel, a přesto peníze získáte.
 • Žadatelé, kteří chtějí rekonstruovat – americká hypotéka je v tomto případě výhodnější než spotřebitelský úvěr.
 • Lidé mající v plánu nakoupit jiný majetek než nemovitost.
 • Neúspěšný zájemce o klasickou hypotéku.

 

Americkou hypotéku nabízejí jak nebankovní poskytovatelé, tak spousta běžných bank. Pokud o ni máte zájem, vypočítat si ji můžete pomocí některé kalkulačky americké hypotéky, které najdete na internetu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vám také pomoci

Uncategorized @cs

Exekuce a koronavirus

Od dubna roku 2020 trvá pandemie koronaviru, která významně zasáhla do života nás všech. Mimo zdravotní rizika přinesla také výrazné ekonomické ztráty. Množství lidí přišlo

Uncategorized @cs

Exekuce na plat

Do finanční tísně se člověk může dostat velmi snadno a rychle. Stačí k tomu přecenit své finanční možnosti a vzít si půjčku, kterou nejste schopni